Včera odpoledne, ve věku 74 let, zemřel švýcarský umělec H.R. Giger. Rest In Peace.
Seznam zajímavých umělců, jejichž tvorba mne nějakým způsobem zaujala, se rozrůstá o další jméno. Tím je Sayaka Kajita Ganz, původem japonská autorka, nyní žijící a tvořící v USA. Její tvorba využívá uniformní a prefibrikované předměty, chrlené naší spotřební civilizací, které skládá do komplikovaných a promyšlených struktur, nejčastěji zobrazující zvířata a tvory naší přírody. Výsledné skulptury působí natolik zajímavě, že jsem se rozhodl vytvořit stručný profil, který najdete v levém sloupci v seznamu umělců, nebo se k němu můžete dostat ZDE. Tvorbu této autorky, která má za sebou řadu výstav a ocenění rozhodně doporučuji k prozkoumání.
Po delší době se mi podařilo obohatit profily zajímavých autorů o dalšího výtvarníka. Tedy výtvarnici – Lee Bontecou je první autorka, která se na DarkArtu objevuje. Její tvorba mne skutečně zaujala a myslím, že zaujme i mnoho dalších lidí, kteří tyto stránky navštěvují. Její jméno je již umístěno v seznamu umělců v levém sloupci, ale k článku se dostanete i TUDY. Lee Bontecou je známá svými charakteristickými trojrozměrnými obrazy velkých formátů, výtvory z vakuově tvářeného plastu nebo složitými plastikami z drátů, sádrových odlitků a nejrůznějších látek. Její svět jistě stojí za prozkoumání a nelze jinak, než tento průzkum doporučit.
Zhruba před půl rokem zmiňovaný art server CG Hub se ještě něstačil ani pořádně rozjet a už je tu další portál, určený především pro kreativní komunitu na internetu. Vznikl evidentně jako reakce na rostoucí oblibu sociálních sítí typu facebook, myspace a dalších, se kterými může být snadno propojen. Co se týká funkcí, Artician již příliš nového nenabízí, ono také v podstatě již není co. Vytvoření profilu autora, vlastní portfolio, do kterého se nahrávají a třídí obrázky, blog, fórum, chat, statistiky, interní síť ze skupin autorů… To všechno již známe. Artician nicméně nabízí velké možnosti přizpůsobení své prezentace, ať už volbou přednastavených skinů, editací jednotlivých prvků, nebo dokonce zásahem do CSS kaskádových stylů stránky. To vše online, přímo prostřednictvím menu stránek.
Přibližně před rokem vzniknul velmi zajímavý a stylový projekt Sketch Theatre. Jde o webovou stránku, která nabízí k shlédnutí videa s autorským skicováním. Zrychlené záznamy ukazují nejrůznější přístupy ke skice, ať už klasicky tužkou, nebo např. markery. Databáze videí se tak může stát zajímavým doplňkem při studiu kresby nebo práce určitých autorů. Někteří začínají konstrukcí, rozkresem, jiní naopak postaví svou kresbu od detailu až po celek, aniž by měli problém s proporcemi. Stránka má záměrně archaické grafické zpracování, což není sice můj styl, ale chápu, že se k názvu webu hodí. Videa zahrnujípředevším již činné autory, od kterých je co se učit, například z concept artu známý David “Vyle” Levy, nebo i zde na DarkArtu prezentovaný Wayne D. Barlowe, jehož skica určitě stojí za shlédnutí. Na stránky je možné zasílat i svá videa, ale ta podléhají výběru, na druhou stranu je možné vyhrát i nějakou tu cenu. Prezentaci doplňuje poměrně příjemný hudební doprovod a celkové dodává stránkám domácí až klubový charakter. Videa zvolna přibývají, a tak je možné sledovat různé přísupy a způsoby skicování, což je určitě přínosné.
Kdo si myslel, že na internetu existuje pro výtvarníky dostatek prezentačních a komunitních serverů, a že již nové nejsou potřeba, se asi spletl. Kromě různých malých projektů, založených většinou na blogových a databázových systémech, se stále objevují i větší galerie, jejichž úroveň definují především autoři samotní a přítomnost jejich věhlasných kolegů. Od 15. srpna byl spuštěn nový server, změřený na CG oblast, s architekturou, která si bere to nejlepší z ostatních webů s podobným zaměřením a dává tak autorům plné pole k prezentaci nejen své práce, ale i sebe sama. Web se nazývá CGHub a můžete na něm najít skutečné mistry v oboru, kteří jen potvrzují dobrou úroveň tohoto projektu. Server nabízí poměrně detailní možnosti charakterizace autora, včetně jeho koníčků, oblíbené hudby a podobně. Zároveň propojuje autory i do projektů a staví především na prezentaci autora coby profesionála, který nabízí své služby. Samozřejmostí je možnost díl komentovat a hodnotit, ukládat si je do oblíbených a i stahovat ve vyšším rozlišení, pokud jej autor dá k dispozici. Nesmí chybět blogy, ani fórum, či nástěnka s nabídkou a poptávkou práce. Nejzajímavější a nejlépe hodnocené práce uvidíte ve zmenšeninách hned na úvodní stránce, nejlepší autoři získávají i ocenění CGHub Master Artist. Pro všechny příznivce tohoto druhu tvorby bude procházení stále rostoucího webu jistě velmi zajímavé.
Nejen filmový svět zasáhla zpráva o úmrtí legendy trikařiny, Stanu Winstonovi. Jeho studio se po desítky let podílelo na mnoha filmech, z nichž některé se staly klasikami žánru a právě díky trikově dokonalé práci získaly i mnohá ocenění, včetně Oscarů. Winston byl mezi kolegy z branže velmi oblíben, mezi jeho přátele patřil například James Cameron nebo Arnold Schwarzenegger. Proslavil se hlavně velmi komplexně zvládnutým řemeslem filmové trikařiny, na jehož poli i zavedl nové postupy a materiály. Tvořil charaktery od makeupů až k velmi složitým animatronickým loutkám v životní velikosti. I když za filmovými triky vždy stálo celé studio jako team, patří všechny úspěchy pomyslně právě jemu. Kromě Oscarů za filmy Vetřelci, Terminator 2, Jurský park a Batman se vrací získal i svou hvězdu na chodníku slávy. Podílel se na více než sedmdesáti celovečerních filmech a dále i na seriálech. Stan Winston podlehl v 62 letech rakovině, se kterou posledních sedm let bojoval. Filmový svět tak ztratil svého mistra, řada osobností dobrého přítele a diváci člověka, který dokázal posouvat trikové limity až k samotným hranicím.
Nejsem si úplně jistý, ale myslím, že to bude brzo nějakých osm let, co jsem získal své první filmové dokumenty o díle H.R. Gigera. Byly nutnou součástí mého poznávání tohoto fenomenálního autora. Koupil jsem je tehdy skrz eBay, na pirátské VHS, v příšerném NTSC formátu, který jen doplnil samotný, nekvalitně nahraný materiál. I přes horší úroveň obrazu a zvuku pro mě byla tato videokazeta velmi cenná, protože oproti knihám a internetu poskytovala to hlavní – filmový materiál. Obsahovala dva filmy – H.R. Giger’s Necronomicon a The making of Alien. Opatřit si v této době zmíněné filmy nebylo snadné, a tak jsem byl za tento kousek ve sbírce rád.
Nejen já, ale jistě i další příznivci Gigerova díla si říkali, jak to, že není natočen nějaký novější, podrobnější dokument, který by přinesl další pohledy a informace, vždyť uvedené filmy spadají do sedmdesátých let. Zrovna tak s příchodem DVD se člověk nemohl ubránit úvahám o tom, kolik materiálu by se na tento formát dalo nacpat. Částečně se o to postaraly disky s filmovým Alienem, kam byl The making of Alien zařazen. Nicméně DVD, které by se zabývalo více Gigerem, než filmem stále nikde.
Číst dál… >>>
Obrazy tohoto francouzského malíře mi v elektronické podobě leží na disku již nějakou dobu. Nyní jsem se konečně dostal k bližšímu představení jeho zajímavého díla a začlenil jeho profil mezi autory, které se snažím prostřednictvím DarkArtu přiblížit i ostatním. Ugarte přináší ve svém díle především atmosféru, spojenou s tématem krajiny, ale hlavně s prvkem záhadnosti a tajemna. Používá určité postupy, kterými navozuje zvláštní znepokojivost a snahu obraz interpretovat, nebo si alespoň odpovědět na otázky, které vyvolává. Jeho krajiny obsahují monumentální struktury, jakési fosilie kultur a civilizací, jejichž čas dávno minul. Pohlcené přírodou, někdy více, jindy méně znatelné, čekají na příchod svých objevitelů. Profil tohoto autora najdete ZDE.
Dlouho očekávaný projekt Davida Jahna se konečně dostal do velkého finále. Všichni fanoušci H.R. Gigera jistě zajásají nad následující zprávou:
H. R. Giger Revealed
1.10.2007 20:00 – Premiéra The H. R. Giger DVD
Slavného tvůrce biomechanických světů H. R. Gigera není třeba příliš představovat. Po úspěšné retrospektivě v Národním technickém muzeu se chystá další přehlídka jeho tvorby, tentokrát ve filmové podobě nazvané „H. R. Giger Revealed“. Dokument debutujícího režiséra Davida N. Jahna vznikal v letech 2002 – 2007. Divadlo Archa hostí světovou premiéru tohoto ojedinělého vizuálního počinu spojenou s křtem DVD. Na After-Party kromě tvůrců možná potkáte i samotného vetřelce…
Vstupné je 250,-
Více informací o tomto DVD, včetně rozsáhlé fotogalerie z natáčení a samozřejmě s možností koupě najde na adrese http://giger-dvd.com/cz/