Ohlášení nového grafického tabletu Cintiq 13HD mne popravdě moc nepřekvapilo, protože jsem ho očekával. Wacom v poslední době udělal velký kus práce na inovaci svých produktů a nejmenší Cintiq byl tak logicky posledním, kterého to čekalo. Když pomineme vlajkové mastodonty Cintiq 24HD a 24HD Touch, které nikdy dříve mezi produkty Wacomu nebyly, tak nový kabátek dostal starý dobrý Intuos (přitom etapa velmi povedeného Intuosu 4 nebyla moc dlouhá, určitě ne tak, jako u předchozí verze) i jeho bratři z řady Cintiq. Velice populární model Cintiq 21UX přeci jen už potřeboval vylepšit (zvláště v ohledu displaye) a tak se loni objevil velmi povedený, a troufám si říct, že asi nejpraktičtější, Cintiq 22HD. Všechna zařízení spojuje podobný design, kterému doteď odolával nejmenší Cintiq 12WX. Jeho nová verze Cintiq 13HD tak uzavírá (nejen) designovou evoluci u Wacomu a sjednocuje v tomto ohledu všechna zařízení. Dobrou zprávou je určitě to, že Wacom u 13HD nezůstal jen u vzhledu, ale vylepšil prakticky vše, co lze považovat za parametry grafického tabletu.
Z technického hlediska je asi nejvýraznější změnou nový displej, s širokým zorným úhlem (což je u takového zařízení velmi důležité). Předpokládám, že jde o dnes v podstatě standardní technologii IPS. Rozlišení panelu mohutně poskočilo, z původních 1280×800 (16:10) na FullHD 1920×1080 (16:9). Mám sice raději (a nejen já) poměr 16:10, ale diktátu FullHD nelze uniknout. Plocha se samozřejmě zvětšila spolu s rozlišením na 13,3″ což není příliš velký posun a tak je jasné, že se muselo změnit i něco dalšího, aby se tolik pixelů na obrazovku tabletu vešlo. Tomu pomohla hlavně rozteč sub-pixelů, která je nyní pouhých 0,153mm, takže by zobrazení mělo být velmi jemné. Spolu s technologií a rozlišením jde tedy o výrazné zlepšení. Z dalších parametrů displeje lze zmínit zvýšení jasu z 120 na 250 cd/m2 (mnoho lidí si stěžovalo právě na nízký jas) i zvýšení kontrastního poměru z 600:1 na 700:1. O 10bitových barvách nebo kalibraci si displej může nechat zdát, ale u tohoto typu zařízení bych mu takový nedostatek vůbec nezazlíval.
Samotný tablet využívá jako vstup obvyklý konektor HDMI (který lze přes odpovídající redukce připojit na DVI i na DisplayPort). Součástí je samozřejmě i USB 2.0 konektor, který se stará o přenos dat mezi tabletem a počítačem, na kterém běží příslušný software. Oproti Cintiqu 12WX má jeho nástupce změněný koncept podpůrného stojanu – ten lze buď zcela odpojit, nebo jej ovládat postupným vyklápěním a dosáhnout tak čtyř pracovních pozic – zcela naležato na stole, 22°, 35° a 50°. Samotná podpora je velmi jednoduchá a tvoří ji vždy jeden “list” stojanu, o který se tablet zezadu opírá. Rohy samotného tabletu jsou příjemně zakulacené a snížené oproti profilu, zespodu jsou pak některé části pogumované. Ovládání je klasicky na jedné straně a prostým otočením lze dosáhnout přístupnosti i pro leváky. Tlačítek není mnoho, v podstatě najdeme jen čtyři tlačítka a kruhový volič spojený se středovým tlačítkem. Pro přístup do menu a jednoduché parametry to stačí, ale plnohodnotnou práci si užijete až s podporou klávesnice a klávesovými zkratkami. Tablet nepodporuje gesta rukou, což podle mého názoru vůbec nevadí. Významný je pokles váhy, 12WX vážil 2kg, 13HD jen 1,2kg – opět krok k větší přenositelnosti.
Aktivní plocha tabletu je 298,74 x 171,35 mm, přesnost dosahuje 0,5mm (směrem k okrajům mírně klesá). Snímací rozlišení je tradičních 5080lpi ale citlivost na přítlak se zvýšila z původních 1024 na 2048 úrovní přítlaku, což je jednoznačné plus, které zlepšuje přesnost a pocit z kreslení. Tablet samozřejmě umí pracovat s náklonem pera jako kontrolerem pro určité funkce použitého grafického software. Co mne trochu děsí je fakt, že Cintiq 12WX měl tzv. Report rate – v podstatě odezvu dat, proudících při kreslení z tabletu, kolem 200 bodů za vteřinu, což je údaj blízký Intuosu, který je velmi rychlý (prakticky nulový lag kurzoru). Cintiq 13HD má Report rate kolem 130 bodů za vteřinu (shodná hodnota s Cintiqem 22HD a 24HD), což je podle mého názoru důvod, proč mají tato zařízení určité zpoždění. Zdá se tedy, že nový nejmenší Cintiq bude trpět stejným lagem kurzoru, jako jeho větší kolegové, což by byla škoda (více o lagu si můžete přečíst v recenzi Cintiqu 24HD)
Poslední věcí, která přímo s Cintiqem 13HD souvisí je samozřejmě pero. I to se dočkalo určitých úprav, ale ne tak velkých, jako samotný tablet. Nově se nazývá Pro Pen, mírně se změnila egonomie (opravdu neznatelně, tělo pera je o trochu víc kónické) přibylo vkusné orámování tlačítek ale co je hlavní – Wacom konečně dal k peru pouzdro (ve vztahu k tomu, že tento Cintiq je určený na přenášení společně např. s notebookem). Pouzdro chrání pero a uvnitř obsahuje všechno příslušenství, které dobře známe – náhradní hroty, pinzetu pro jejich snadné vyjmutí a barevné kroužky pro personalizaci pera. Výrobce zmiňuje, že s tabletem by měla spolupracovat pera typu Art Pen a Airbrush, s čímž měl problém Cintiq 24HD.
Celkově jde určitě o velmi vydařenou evoluci, tablet poporostl a vylepšil se skoro ve všem a tak se jistě stane zajímavou alternativou k velkým Cintiqům i k Intuosu. Cena by se měla pohybovat kolem 20.000 Kč bez DPH a určitě povede k zlevnění staršího modelu 12WX, pokud se ještě někde nabízí. Pokud se zadaří, mohl mít Cintiq 13HD k podrobnému testu, o který se samozřejmě podělím.
Stránky produktu: http://www.wacom.com/products/pen-displays/cintiq/cintiq-13hd