Do sbírky různých výtvarných propriet mi přibyl pencilbrush. Pokukoval jsem po něm už delší dobu, ale narozeninový dárek přišel dřív, než jsem si stačil nástroj objednat. Velké díky. A co to vlastně pencilbrush je? Určitě neudělám chybu když řeknu, že jde o unikátní nástroj, určený ke kresbě. Vyvinul ho, v podstatě nedávno, profesionální ilustrátor Alexander Tarusha. To, co dělá pencilbrush tak zvláštním, je samotná koncepce, která využívá vlastností klasické tuhy, ale zároveň i plochy podobné štětci, nebo markeru. Kreslíři vědí, že pokud bylo potřeba nanést tuhu nebo uhel v ploše, používal se ulomený kousek, nebo se kreslilo tužkou ve velmi malém úhlu k podkladu. Občas se objevovaly i tužky, které měly plochou tuhu a připomínaly známou červenou tesařskou tužku. Pencilbrush ale jde svou vlastní cestou a místo jedné tuhy používá tuh hned několik, seřazených vedle sebe podobně jako vlákna štětce. Vzniká tak specifický plochý hrot, který bych osobně připodobnil spíš k plstěným plochým hrotům markerů (např. Copic). Hrot tak získává jisté kaligrafické vlastnosti – při tažení na plochu vytváří bohatou širokou stopu, kdežto při tažení přes hranu kreslí v podstatě tenkou linii, teoreticky o šířce jedné tuhy. To ale není vše – tuhy lze vyladit tak, že tvar hrotu může být zkosený, rovný nebo zúžený do špičky. Tím získává nástroj další možnosti, které se mohou při kresbě hodit.
Technicky je pencilbrush kvalitně provedený – jde vlastně o profilovanou násadku z nějaké lehké slitiny kovů, která má v přední části ploché zakončení, určené k upevnění řady tuh do mikrotužky. Kryt, který tuhy uzamyká, slouží jednak jako opora pro palec, druhak obvyklým tlakem palce při kreslení fixuje tuhy tak, aby se jejich konfigurace nijak nezměnila – jednoduše řečeno – čím více na nástroj tlačíte, tím by měly být tuhy pevněji fixovány. Tvar nástroje je na první pohled možná trochu nepohodlný, ale při kreslení si na něj člověk velmi rychle zvykne a problematičtější zůstává jen jeho otáčení v prstech podle směru kreslení. Jako každý nový nástroj, chce i pencilbrush cvik a čas na to, aby se s ním kreslíř sžil. Pak se z něj ale stává opravdu silný pomocník – stínování je neuvěřitelně ladné, přechody mohou být jemně difuzní, nebo naopak plné šrafur, různým tlakem je do stop vnášena náhodnost štětce a zakončení tahů do ztracena je velmi snadné. Pencilbrush se tedy hodí ke kresbám, kde je potřeba modelovat objemy nebo světlo a stín. Uplatnění je široké, především v anatomických studiích, ale i v architektuře nebo při skicování. Nástroj má pochopitelně lepší působnost při kreslení na větší formát, kdy jej lze využít naplno. Důležitý je i výběr papíru a také tvrdosti tuhy, aby byla kresba sytá a bylo ji možné kontrolovat tlakem, proto se hodí hlavně měkké tuhy.
Pencilbrush přináší v kresbě nové možnosti, především díky kontrole tahu, která je soustředěna podobně jako u tužky do těla nástroje. Dále je to různá síla stopy, tvrdost tuhy i její barevnost. Pencilbrush si můžete bez problémů objednat po internetu ze stránky www.pencilbrush.com za slušnou cenu kolem 35 dolarů. Nástroj pak dorazí v papírové krabičce, kde je plastový zásobník s 0.9 tuhou, pouzdro s potiskem a reklamní mikrotužka 0.9, která mi však z nějakého důvodu nefunguje 🙂
Obrázek robota pochází z galerie ukázek na stránkách produktu, veškerá práva vlastní autor.