Narozen v roce 1957 v Německu
Joachim Luetke pochází z malé německé vesnice, blízko švýcarských hranic. V roce 1975 odešel do Švýcarska, kde studoval uměleckou školu v Basileji. Své umělecké nadání zdokonalil v letech 1980-1986 na umělecké akademii ve Vídni v Rakousku. V současnosti žije právě ve Vídni, jako činorodý (možná by se dalo říct i multimediální) umělec. Právě zde vznikají jeho jedinečné plastiky, sestavené z kostí, dřeva, hadrů, kovu a dalších materiálů. Jsou vyráběny v úzkém sepjetí s pojmem Tvoření. Stvoření nové plastiky je pro Joachima jako určitý druh magie. V jeho pracích lze nalézt i klasickou malbu, složité, surrealistické až mechanické obrazy. Tento druh tvorby ale Joachim před několika lety opustil a věnuje se výhradně tvorbě plastik. Udělal to možná pod vlivem svého prvního počítače (Mac) a programu Photoshop, kterým vytváří nové textury a montáže fotografií svých plastik. Momentálně také pracuje na produkčním designu nejrůznějších obalů pro desky, knihy a nebo na plakátech.
Jako inspiraci své tvorby uvádí nejrůznější vlivy, v čele s hudbou. Jeho oblíbencem je Alice Cooper, z kultů ho nejvíce oslovuje Voodoo. Některé své plastiky označuje jako magické voodoo panenky, které se používaly při temných rituálech. Nebojí se dokonce do svých prací implementovat i filozofii voodoo a jeho sílu.
Plastiku považuje za základní bod pro další umělecké projevy – fotografii, malbu, digitální montáž… Podmiňuje to trojrozměrností plastiky, kterou potřebuje pro další digitální práce.
Joachimova práce nenechává svět klidným, mnoho umělců i kritiků jeho práci obdivuje. Například Marilyn Manson viděl před několika lety Luetkův krátký film a byl jím velmi nadšen. Management potom kontaktoval Joachima a jeho plastiky byly použity v klipu Long Hard Road Back Out Of Hell. Mansonův management pak dal svolení, aby Joachim vytvořil digitální montáže Marilyna. Tak se zrodily tzv. Manson-Files, které Joachim předvádí na své stránce. V současnosti vlastní Marilyn Manson dvě Joachimovy originální plastiky.
Dalšími oblíbenými hudebními skupinami jsou pro Joachima např. NIN, Type-O-Negative, Pain, Ministry, Rob Zombie, Rammstein, Dimmu Borgir, ale třeba i David Bowie nebo Queen. Pro ně by rád pracoval, protože si myslí, že jeho prací je vizualizovat to, co od nich slyší.
Joachim se podílel i na několika filmových designech, například pro krátký film Copy Shop, který byl v roce 2002 nominován na OSCARa. Nezakrývá svou fascinací filmem MATRIX.
Velký vliv mělo na Joachima u mění Salvadora Dalího a surrealismu obecně. Během studií ve Švýcarsku objevil umění H.R. Gigera, které pro něj bylo něčím naprosto božským. Gigerovy vize uvedly mladého Luetkeho na jeho vlastní uměleckou dráhu.