Kdo se trochu zajímá o digitální tvorbu, ať už dvou nebo třírozměrnou, a zná knihy zahraničních vydavatelství, které se touto tvorbou zabývají, si musel jistě občas povzdechnout, jaká je škoda, že podobné výpravné publikace nevycházejí i u nás, s díly našich autorů. Skoro by se zdálo, že zde nejsou výtvarníci, co by mohli svými pracemi do takové knihy přispět. Není to ani pár týdnů, co je možné říct, že to není pravda. Nekomerční server Maxarea.com, orientující se na počítačovou grafiku, představil projekt knihy Phantasia – publikaci, která přináší práci více než čtyřiceti českých a slovenských autorů, se zaměřením na digitální tvorbu. Kniha je výjimečná právě tím, že dosud u nás publikace podobného druhu nevyšla, ani se nikdo nesnažil takovým způsobem zmapovat práci českých a slovenských autorů. Maxarea se právem těší z prvenství a netají se plány na pokračování Phantasie, čímž by mohla vzniknout velmi zajímavá tradice, kterou obor zoufale potřebuje.
Zatímco v zahraničí jsou takové knihy již řadu let obvyklé, nejčastěji od vydavatelství Ballistic nebo Design Studio Press, u nás neexistovalo nic, co by spojovalo a veřejnosti prezentovalo jednotlivé autory. Digitální tvůrci byli omezeni do formy jakési subkultury působící na internetových diskusích a specializovaných webech, z níž někteří občas prorazili svou prací do veřejností více vnímané oblasti, nebo rovnou do zahraničí. Tímto způsobem roztříštený a do jisté míry izolovaný obor pak nemá možnost se rozvíjet, každý si hrabe na svém písečku a má pocit, že je prakticky sám. Maxarea si dává za cíl tento stav změnit, mimo jiné i pořádáním přednášek, workshopů, setkání tvůrců, ale i zájemců z řad fanoušků a příznivců digitální tvorby. Phantasia je tak jedním z prvků těchto snah, které by měly do budoucna přinést oboru rozvoj a zájem ze strany veřejnosti. Vždy se musí nějakým způsobem začít, a tato kniha je dobrý začátek – ukazuje, že v Čechách a na Slovensku je řada velmi kreativních lidí, kteří nijak nezaostávají za světovou špičkou. Je to příjemné zjištění, že se i u nás počítačová grafika rozvíjí a je o ni stále větší zájem.
Phantasia je skutečně pořádný kus knihy. Je to dané hlavně snahou o reprezentativní vzhled, kdy byl zvolen papír vysoké gramáže. Listování není úplně snadné a po nějaké době mohou člověka rozbolet ruce. Díky tomu, že jde o úplně první takový projekt u nás, byla nutná určitá opatrnost. Proto kniha nevyšla ve velkém nákladu a místo obligátního ofsetového tisku byl zvolen, co do množství výtisků flexibilnější, digitální tisk. Technologie digitálního tisku má své výhody a samozřejmě i nevýhody. Čtenář bohužel vnímá spíše ty nevýhody, kterými je nesourodost tiskového rastru především v homogenních plochách, v přechodech a podobně. Naopak texturované a složité obrazy se tímto nenechají nijak rušit a dají možnost vyniknout přesné a detailní kresbě. Také se stává, že černá není tak hluboce černá, jako v případě tisku ofsetového. Objektivně vzato, i když je Phantasia tištěna digitálně, není na tom vůbec špatně a jednotlivé reprodukce působí velmi dobře, zvláště v tlumenějším osvětlení. Při detailním pohledu si člověk může všimnout určitého stupně proužkování u obrázků, které mají pro digitální tisk ne zrovna vhodné podání, ale není to nic tragického. Není divu, že byla Maxarea nucena k opatrnosti, ale jak se zdá, zájem o knihu je velký, a to je dobrá záruka, že u dalších podobných projektů se dočkáme ofsetu.
Jak jsem se již zmínil, kniha vyšla v malém nákladu, ale plánují se dotisky. První várka však byla vysloveně limitovanou edicí, což mělo podpořit exkluzivitu toho projektu. Péče o takto omezenou edici je vidět na první pohled, už když vám kniha přijde po objednání domů. Kvalitní kartonové zabalení se samolepkou nebo hologram na předsádce, který udává jedinečné číslo každého kusu, to potvrzují. Samotná kniha je brožura se zpevněnou vazbou, formátu A4, která má přesně 200 stran těžkotonážního papíru, na kterých najdete 43 českých a slovenských autorů. Ti jsou seřazeni podle abecedy, uvádí je fotografie, charakterizace a stručný text (v češtině a angličtině), který autora představuje. Množství prací se pak liší, někdo využil dvě strany, někdo šest. Jistě se sluší zmínit to, že výtvarníci z knihy nemají žádný finanční profit a díly přispěli dobrovolně. Na konci pak najdeme seznam autorů a reklamu sponzorům, kteří se zasloužili svým příspěvkem o vznik této uníkátní knihy.
A jak kniha vlastně působí? Je skutečně těžká a reprezentativní. Pomineme-li zmíněnou charakterističnost digitálního tisku, vypadají jednotlivé reprodukce velmi dobře. Milým doplnkěm je hologram, vydavatel ujišťuje, že i vazba by měla být díky nové technologii pevná a kniha by se neměla rozpadnout. Bohužel, v zájmu objektivity musím zmínit i pár věcí, které se Phantasii nevyhnuly. Co nejvíce trpí, je redakce knihy – především korektura textu a anglický překlad. V textech nejsou odstavce, objevují se špatně rozdělená slova na koncích řádků, někde zůstaly otazníky z poznámek korektorky, které měly být odstraněny. Rovněž se v některých větách často opakují stejná slova. Anglický překlad je toporný, někde jsou vynechány formulace, takže pak obsah nedává úplně smysl. Je to škoda, protože je vidět, že vytvoření knihy dalo velkou práci a nedoladěné texty tuto práci devalvují. Naštěstí je Phantasia především o obrázcích, takže jsem si jistý, že chyby v textech čtenáři přežijí, i ti ze zahraničí. Je jisté, že v dalších dotiscích knihy budou všechny tyto věci opraveny.
Druhou věcí, která se ne úplně povedla, je po redakci knihy práce tiskárny. Jde především o obálku, na kterou byla aplikována lesklá laminace. Vlivem nedostatečného zapečení folie na papír dochází k tomu, že se od spodu obálky mírně odlupuje. Do jisté míry to podpořil i ořez papíru tupým břitem v knihárně. Tímto problémem ale dnes trpí řada knih od různých vydavatelství a není to tak vzácné – na druhou stranu to stále připomíná smutný fakt, že kvalita řemesla ustoupila na úkor rychlosti a zisku. Někteří čtenáři už stihli vítězně oznámit, že laminační folie jde při troše opatrnosti celá z obálky sloupnout, aniž by se tisk poškodil, takže není důvod k panice. Vydavatel ujišťuje, že v případě dotisků bude i tato vada odstraněna.
Takže – vyplatí se si Phantasii koupit? Pokud jste příznivce digitální tvorby, trošku patriot nebo jen obdivujete lidskou fantazii, je odpověď jasná – určitě. Kromě toho, že jde opravdu a bez nadsázky o ojedinělý a úplně první počin tohoto druhu u nás, je kniha i potencionálně sběratelsky cenná. V současnosti u nás neexistuje nic, co by takovýmto způsobem seskupilo a prezentovalo práci tolika autorů. Publikace může dobře posloužit i jako katalog pro výběr výtvarníka pro nějakou vaši zakázku. Phantasia je tak, i přes drobné nedostatky, které budou v dalších edicích odstraněny, v oboru tuzemské počítačové grafiky velkým krokem kupředu a nezbývá, než se těšit na pokračování nebo dokonce na další projekty s konkrétnějším zaměřením. Reakce lidí, kteří si knihu koupili, jsou velmi pozitivní a zájem o ni není jen tady, ale i v zahraničí. V blízké budoucnosti se řada výtisků rozběhne křížem krážem po světě, a určité medializace se dočkáme i u nás. Koupí Phantasie navíc přímo podporujete rozvoj oboru, protože kniha není distribuována přes klasické distribuční sítě knihkupcům (nemá ISBN), takže tyto nenasytné prvky v distribuci jsou odstaveny a zisk z prodeje je možné využít efektivněji v přípravě dalších projektů. Kniha bude i důležitým prvkem na chystané konferenci o počítačové grafice Maxcon. V neposlední řadě je pak Phantasia velmi dobrou motivací pro všechny šikovné a kreativní autory, kteří tak mohou získat cíl pro svůj další rozvoj.
Microsite Phantasie najdete zde: http://phantasia.maxarea.com Samozřejmostí je elektronická objednávka.