Každý, kdo se jednou vážněji pustí do práce na počítači, si začne dříve nebo později všímat pracovní plochy, zobrazované na monitoru. Aplikace mají stále víc a víc nejrůznějších nabídek, paletek a sad nástrojů. Okna jednotlivých programů se postupně na ploše vrší tak, až se z jejich přepínání stane otravná činnost, zdržující od práce. Řešení je jednoduché – buď si pořídit větší monitor a nebo k tomu stávajícímu přikoupit druhý a pracovní plochu rozdělit. Druhé řešení je poměrně oblíbené a nárůst zobrazovaných informací je značný. V případě digitální grafiky je dvojice stejně velkých monitorů opravdu neocenitelná. Na jednom může být hlavní pracovní plocha, na druhém nejpoužívanější palety nástrojů, případně okna s referenčními obrázky, které je třeba mít stále na očích. Každý si najde svoji vlastní konfiguraci oken tak, aby byla práce co nejefektivnější. Po čase se ale mohou objevit další, zdánlivě méně podstatné problémy. Nevzhledné stojany monitorů zabírají místo na stole, zachytávají prach, v případě jiných výrobců jsou i odlišné a mohou mít rozdílná nastavení výšky nebo dalších poloh. Jak elegantně takové věci vyřešit? Jednou z cest může být pořízení dvouramenného držáku monitorů. V mém případě jde o kvalitní držák Ergotron, a protože by zkušenosti s ním mohly pomoct případným zájemcům, rozhodnul jsem se sepsat recenzi.
Americká firma Ergotron sídlí v Minnesotě, kde ji v roce 1982 ji založil autor standardu VESA FDMI Harry Sweere. Ergotron se zaměřuje na rozmanité ergonomické stojany, které směřují do nejrůznějších odvětví, nejen do kanceláří, ale i do medicínských zařízení, jako jsou třeba operační sály. Firma se chlubí vlastnictvím více než 37 patentů a je třeba přiznat, že stojany působí opravdu promyšleně a funkčně.
Pro své dva monitory jsem se rozhodl použít dvouramenný držák Ergotron LX Dual Side-by-Side Arm. Jeho výhodou je možnost montáže na desku stolu bez nějakých náročných příprav. Díky upnutí na desku může být podstavec držáku mnohem menší, než opora, jakou by potřebovalo zařízení pro dva monitory, kdyby mělo prostě stát na stole. Pochopitelně je tento podstavec také menší, než jakýkoliv podstavec monitoru. Takový stojan vám zaručeně udělá spoustu volného místa na stole a odstraní nutnost neustále otírat leckdy nesmyslně členité stojany monitorů od prachu. Tou hlavní výhodou je ale právě jeho dvouramenný systém, který umožňuje velmi flexibilně nastavovat polohu každého monitoru, a to opravdu ve všech myslitelných úhlech.
Stojan unese dva 24″ monitory (dohromady cca 18kg), všechny důležité “klouby” ramen je možné vyladit tak, aby jejich chod byl hladký, nebo naopak více tuhý. Monitory lze posouvat vertikálně od desky stolu směrem nahoru, výše, než umožňují původní stojany a samozřejmě blíže nebo dále od uživatele. Obrazovky jde polohovat do různých vzdáleností od sebe, nebo je srazit k sobě, aby se zobrazovaná plocha spojila. Samozřejmostí je i sklopení monitorů od, nebo k uživateli, a také možnost otočit je o 90°, což nahrazuje funkci pivot, kterou nemá zrovna každý monitor. Můžete tak mít dvě obrazovky na výšku vedle sebe, nebo jen jednu. Výrobce tvrdí, že pro stojan byly použity kvalitní materiály, a že dílenské zpracování je na špičkové úrovni.
Až sem tedy teorie. A jaká je praxe? Ergotron je zabalený ve středně velké krabici, v jedné vrstvě polystyrenu. Každý díl je ještě zatavený do igelitu. Součástí asi osmikilového balení je sada obyčejných šroubů, šroubů s hlavicemi, imbusový klíč pro ladění tuhosti pohybu ramen a plastové zdrhovací pásky na kabely. Balení tedy chrání díly držáku spolehlivě. Po jejich vyjmutí je již na první pohled zřejmé, že slova o kvalitních materiálech nebyla přehnaná.
Stojan i ramena jsou vyrobena z masivního hliníku, který je povrchově upravený leštěním a doplněn nevtíravými plastovými štítky s logem výrobce. Podstavec má zespodu gumové kruhové gumové plošky, naopak utahovací podložka žádné změkčení nemá. Zámky ramen tvoří plastové krytky, které znemožňují vytažení ramena z čepu. Další plast na ramenech je kryt prostupu kabeláže ramenem – všechny plasty působí solidně a na místě, kam patří, sedí přesně a bez vůle. Plastem jsou také vyloženy čepy ramen. VESA patice je ze silného plechu, nasazená na hliníkové hlavici s mohutnými pružinami, která přechází v druhé rameno. Materiály jsou opravdu poctivé a obhajují cenu, za kterou tento Ergotron pořídíte.
Celý držák se skládá z následujících dílů. Hlavní součástí je podstavec s dvojicí hlavních čepů a s upevňovacím šroubem. Na tento podstavec se nasazují dvě ramena, které jsou opět zakončena čepy. Na každý čep pak přijde další rameno, na jehož konci je otočná hlavice s VESA paticí – tedy v budoucnu připevněný monitor. Jednotlivé čepy se zakrývají plastovými krytkami, které je zamknou proti nechtěnému vytažení. A to je vše.
Montáž je vcelku jednoduchá. Hlavní stojan lze umístit na desku buď tak, že je připravena vyvrtaná díra pro utahovací šroub, nebo se upne přes hranu stolu velmi podobně, jako se upínají například stolní lampy. Zvolil jsem druhou možnost, abych si neničil desku stolu vývrtem. Pokud ale nemáte mezi hranou stolu a stěnou alespoň několik milimetrů prostoru, podstavec tímto způsobem neupevníte. Zadní plát je totiž poměrně tlustý a pro průchod mezi stolem a stěnou nějaký prostor potřebuje. Výrobce myslel i na různé síly stolní desky, celý upínací systém lze ze zadního plátu snadno dvěma šrouby odejmout a posunout ve třech krocích tak, jak je potřeba.
Doporučuji při upínání podložit desku stolu zespodu třeba kusem dřevotřísky nebo prkénkem, aby se váha lépe rozkládala – podložka upínacího šroubu je sice dost velká, ale s podložením je to lepší. Přeci jen při plně roztažených ramenech působí na stojan velké páky, které se přenášejí do desky stolu a mohly by ji deformovat
Nasazení první dvojice ramen je snadné, důležité je myslet před tím na kabeláž. Ramena jsou totiž dutá a umožňují vsazení potřebných kabelů (dostal jsem do nich pohodlně trojice DVI-Power-USB a DisplayPort-Power-USB). Kabely se pak zafixují a zakryjí plastovým krytem ramena. Následuje odmontování původních stojanů z monitorů. Pokud nemáte dva stejné monitory, pak použijte nejlépe takové, aby měly stejné rozlišení a formát (oči se nemusí neustále přizpůsobovat při pohledech z jednoho na druhý). Podobné rámečky jsou také výhodou. Se standardem VESA by neměl být žádný problém a díky tomu, že šrouby mají hlavice, jdou utáhnout spolehlivě i rukou. Jakmile je rameno osazeno na monitor, nebrání nic jeho nasazení na čep prvního ramena. Pak stačí zajistit čep krytkou a připojit kabely. Měly by mít dostatečnou vůli pro případ, že by se monitor otáčel nebo výrazně vychyloval. Kabely se stahují volně plastovými pásky, které se pak snadno zavěsí na háčky zespod ramena. V případě, že je některý monitor tak těžký, že rameno klesá samovolně dolů, je nutné použít imbusový klíč z balení a seřídit pružinu v hlavici hned za VESA paticí. Tuhost lze seřídit ještě v čepech.
A to je vlastně vše. Monitory jsou nasazené a zbývá je jen nastavit do potřebné výšky a úhlu. Podle pravidel ergonomie by měla být horní hrana zobrazované plochy ve výši očí a ve vzdálenosti přibližně natažené ruky. Na obrazovky by nemělo dopadat přímé světlo z okna, ani by se v nich neměly zrcadlit jasné prvky v interiéru. Je důležité říct, že Ergotron je polohovatelnější, pokud je za stolem ještě místo, nebo pokud je stojan umístěný s vývrtem na desku. Je to proto, že ramena se nedají v případě montáže blízko ke zdi zasunout dozadu a tak je jejich pohyb zdí omezen, jako v mém případě. S tím jsem počítal, proto stojan drží monitory asymetricky, někomu by to ale mohlo způsobit problémy.
Celý systém držáku je skutečně funkční a promyšlený. Ze stolu zmizí původní stojany a kabely, monitory “levitují” nad deskou stolu, je možné je nastavit do všemožných úhlů dle potřeby. Při rozvibrování desky stolu se samozřejmě tyto vibrace přenášejí i do stojanu, ale monitory se překvapivě rychle uklidní. Stojan může vyřešit i zdravotní problémy, pokud je někomu původní umístění monitorů způsobovalo. Materiály jsou kvalitní a trvanlivé, nic, co by bylo extrémně namáhané není z plastu, takže se neobávám o životnost.
Cena dvouramenného držáku Ergotron není zrovna malá, na druhou stranu je to jednorázová investice, kterou není potřeba opakovat a výsledky v podobě ergonomie pracovního místa se dostaví okamžitě. Dvouramenný držák má ještě alternativu v rameni s držákem notebooku pro lidi, kteří by chtěli mít vedle sebe monitor a notebook. Měla by se také vyrábět varianta z černěného hliníku, ale na tu jsem nikde nenarazil. Držák Ergotron mohu s klidným svědomím doporučit každému, kdo potřebuje dva monitory a zároveň chce mít přehledné a uklizené pracoviště s možností měnit jednoduše úhly a polohy jednotlivých obrazovek.