Určitě nejsem jediný, kdo byl fascinován podzemním světem v různých knihách, filmech nebo počítačových hrách – Gaimanovo Nikdykde nebo druhý díl herní legendy Half-life poskytují k podobným fantaziím podnětů více než dost. Rovněž nejrůznější, především elektronické, malby mnoha výtvarníků a koncept artistů přinášejí podobné výjevy – různé gigantické kanály, tunely, šachty a systémy, coby kulisy pro nějaký dramatický děj. Konec konců, i v prvním (a nejlepším) díle kultovní série Matrix si můžete podobných obřích podzemních prostorů pod zničenými velkoměsty všimnout.
O to víc je pak člověk překvapen, když zjistí, že podobné věci nejsou tak docela fikcí, ale skutečně existují. Systém G-Cans je jediným obrovským vodním dílem, které bylo zbudováno pod japonským Tokiem – jedním z nejlidnatějších míst planety. Spádá pod prefekturu Saitama, což je více méně předměstí Tokia. Celý projekt začal někdy před 16ti lety, jako infrastruktura pro prevenci proti přetečení místních řek a vodních ploch, což se stává pravidelně během období dešťů. Podzemní systém je svého druhu největším na světě – spojuje pět obřích železobetonových nádrží o průměru 32 metrů a hlubokých 65 metrů, propojených 6,4 kilometry tunelů v průměrné hloubce kolem 50 metrů pod povrchem. Největší zásobník je vysoký přes 25 metrů, široký 78metrů a dlouhý 177metrů s 59 masivními pilíři. Důležitou roli hrají 10MW turbíny, které dokáží pumpovat 200 tun vody za sekundu do řeky Edogawa. Tunely by měly být v určitých obdobích přístupné k prohlídkám.
Přiložené fotografie tento monumentální dojem velmi dobře ukazují – část z nich jako by opravdu vypadla z nějakého CG projektu. Působí velmi inspirativně a proto mohou být zajímavým vizuálním stimulantem pro fantazii nejrůznějších tvůrců. Však také některé televize využily prostředí hlavního zásobníku s řadou pilířů coby kulisu pro svoje programy. Autora fotografií se mi bohužel nepodařilo dohledat, kdyby někdo měl více štěstí, rád uvedu jeho kredit.
Pár dalších fotografií si můžete prohlédnout ZDE.