Je to již více než rok, co jsem psal krátkou zprávu o tom, že japonská firma WACOM uvedla na trh novou řadu grafických tabletů z rodiny Intuos. Nové tablety se staly za tu dobu velmi populární, a protože Wacom přestal předchozí Intuosy vyrábět, začala čtvrtá generace pomalu převažovat. Před pár dny jsem neodolal a jeden si také koupil. Do této doby jsem používal (více než pět let) tablet Wacom Intuos 3 ve formátu A5, se kterým jsem byl maximálně spokojen. Před tím jsem krátce vyzkoušel i předchozí model, Intuos 2 ve formátu A4, takže mám celkem dobré povědomí o tom, jak se jednotlivé modely posunuly.
Jak bylo již dříve uvedeno, Wacom začal hlavní řadu tabletů označovat místo formátů zkratkami S, M, L, XL. Mimo jiné zřejmě také proto, že formáty již nekorespondují s papírovými formáty A, ale přizpůsobily se poměrům širokoúhlých obrazovek současných monitorů. Velmi dobré ovladače však dokáží i starší A formáty řady Intuos 3 bez problémů namapovat na širokoúhlou obrazovku, aniž byste si to uvědomili (a ano, nedochází kžádnému zkreslení). Protože jsem dosud používal formát A5, na který jsem si zvyknul, sáhl jsem v nové řadě po podobném formátu, označeném jako M (medium). Přechod pro mne byl snadný, a během pár hodin testování jsem si na nový tablet rychle zvyknul, i když ne úplně ve všem.
Takže – jak se liší Intuos 3 a 4 a co je na novém modelu zajímavého? Recenzí a všelijakých rozborů nové řady tabletů bylo napsáno spousty, tablet není uživatelsky kdo ví jak složitá věc, takže myslím, že většina informací byla již podána. Proto se zaměřím na své vlastní postřehy. Tablet je navržen tak, aby levá ruka obsluhovala konfigurovatelná tlačítka a pravá vedla pero po ploše tabletu. Řada Intuos 2 nemá ovládací prvky žádné, u řady Intuos 3 levákům zrcadlově umístěná tlačítka přinesla stejné možnosti ovládání, jaké měli právaci, ale podobně jako jim mohla tlačítka z protistrany vadit při práci. Nyní je vše vyřešeno elegantním způsobem, kdy je ovládání levou nebo pravou rukou volitelné, a to pouhým otočením zařízení o 180 stupňů. Velmi chytrý nápad, za který jistě někdo dostal u Wacomu pochvalu 🙂 Otáčení tabletu však přináší problém, který na první pohled nemusí působit nijak závažně ale při časté práci se může stát otravný. Tablet má USB kabel, který zařízení napájí a přenáší data, odpojitelný. Konektor je však na jedné straně a v případě praváka dokonce na opačné, než byl u předchozího modelu. To znamená, že pokud jste pravák, bude vám kabel více či méně překářet u myši, protože vychází z pravé strany. Je škoda, že Wacom nevyvedl konektor na protilehlých stranách tabletu, aby si uživatel mohl rozhodnout, kudy kabel povede. Samozřejmě, značně závisí na ergonomii konkrétního pracoviště, pro někoho to bude problém, pro někoho ne.
Tvary tabletu jsou zaoblené, elegantní, většina je z matného, jemně strukturovaného plastu, panel s tlačítky je naopak z lesklého plastu, podobně, jako dříve Intuos 3, který byl takto řešen ale celý. Rozdíl přináší lepší komfort pro práci, protože ruka klouže po matném povrchu lépe, než po lesklém, ke kterému se více lepí a práce pak není tak pohodlná, zvláště v případě kreslení čar. Samotná kreslící plocha také doznala změn. Wacom u Intuosu 3 čelil kritice za to, že se fólie, kryjící citlivou plochu tabletu, brzo prošoupala užíváním, práce pak byla nepřesná nebo dokonce nemožná a fólii bylo nutné vyměnit. U Intuosu 4 je také fólie, ale evidentně z jiného materiálu, nebo alespoň s jinou úpravou. Povrch je jakoby porézní, není lesklý, a při kreslení klade docela solidní odpor, takže pocit z práce je zcela nový, oproti předchozím řadám. Neodvážím se říct (jako řada recenzentů), že odpor připomíná kreslení po papíře, ale předchozí klouzání po hladké ploše to také není. Je to jedna z věcí, u které jde vysloveně o zvyk – zatím mám pocit, že díky tomu je práce přesnější, ale vyžaduje také více tahů. Otázkou je, jak dlouho plocha fólie vydrží a kdy se poškrábe, nebo v lepším případě vyleští do hladka. Negativní stránkou této inovace je velmi rychle ubývající plastový hrot kreslícího pera. Na tento problém narazili všichni uživatelé, kteří se na novinku vrhli a věnovali několik hodin nebo dnů kreslení. Drsný povrch fólie obrousí hrot opravdu velmi rychle, a uživatelé se s tím již delší dobu svěřují na fórech. Hrot sám o sobě je jen plastový výlisek, který nenese žádnou technologii. Nicméně Wacom si náhradní hroty nechává pěkně zaplatit, v současnosti stojí balíček pěti hrotů kolem tří set korun, což není málo. Pocítí to především ti, co používají tablet denně, tedy například já 🙂
Abych uzavřel popis tabletu, zmíním se ještě o pár detailech. Tablet je lehčí, než jeho starší bratříček Intuos 3. Stavové podsvícení je chladně bílé, dioda se zmenšila a nyní nemění barvu z modré na zelenou, ale jen zvyšuje svítivost. Ovládací prvky opustily kontroverzní touch-strip proužky (někdy označované jako ribbon), které většinou nadělaly víc zmatku, než užitku. Ribbon ale nezmizel úplně, transformoval se do kruhového ovladače, který funguje jako nekonečný volič, přičemž uprostřed je potvrzovací tlačítko. Pro lidi, kteří ovládají grafický program tabletem, je to skutečně zajímavá novinka. Voličem lze ovládat například velikost stopy štětce, nebo v případě programů, jako je Photoshop od verze CS4 nebo Painter, otáčet plátno podobně, jako člověk otáčí při kreslení papír. Kruhový ovladač doplňují ještě dvě čtveřice tlačítek, kde jsou dvojice proti sobě v mírném sklonu, takže pohmatem lze jednotlivá tlačítka rozlišit – to je zlepšení proti tlačítkům Intuosu 3, nicméně mi přijde rozlišení stále nedostatečné, lepší by bylo udělat tlačítka s jiným povrchem. Filozofií práce na tabletu, který neobsahuje LCD displej je to, že se na ruce vůbec nedíváte a program ovládáte po paměti. Kontrolování, jestli mačkáte skutečně správné tlačítko, práci zdržuje a narušuje. Proto je i další novinka tabletu trochu sporná. Jedná se o malé displeje, které bílým podsvícením indikují, co které tlačítko vlastně dělá. Jednoduše zobrazují vedle tlačítka informativní ikonu nebo text. Na první pohled to vypadá efektně a přítažlivě, ale z výše uvedeného vyplývá, že pro práci to velký přínos nemá. Podsvícení svítí při práci, po nějaké době nečinnosti mírně ztmavne, a nakonec pohasne docela a zůstane svítit jen stavová dioda. Tablet se probere okamžitě, kdy přiblížíte pero.
A teď to hlavní, jak se na tom vlastně kreslí? Protože jsem používal už dvě řady Intuosů, tak mohu “čtyřku” dobře porovnat. Oproti předchozí řadě se navýšila citlivost přítlaku, Intuos 3 měl 1024 úrovní přítlaku a Intuos 4 se chlubí 2048 úrovněmi. Rozlišení snímání zůstalo nezměněno – 5080 lpi. Navýšení úrovní přítlaku jsem pokládal za něco, co nebude již při práci poznat, podobně jako různí recenzenti předchozího modelu, kteří dokonce tvrdili, že zvyšování citlivosti je naprosto zbytečné, protože je lidská ruka nedokáže rozlišit. Dost mě překvapilo, že to poznat je. Nejde tedy jen o marketingové číslo, pocit z kreslení je opět o něco přesvědčivější, u některých štětců je to docela výrazné. Pracuji s tabletem denně a “prokreslil” jsem na něm stovky hodin, takže jsem okamžitě poznal, že vrstvení je jemnější, že i štětcem s relativně tvrdým okrajem a jen mírným dotahem jsem schopen pracovat stejně, jako by měl okraje měkké. Práce je tak přesnější, nicméně je dobré připomenout, že takový rozdíl rozpozná opravdu jen člověk, co delší dobu pracoval s předchozím modelem. Navýšená citlivost není zásadní, ale je to příjemné zlepšení již tak skvělých hodnot tabletů Wacom. Myslím, že jen kůli citlivosti se nevyplatí na nový Intuos přecházet. Práce jako taková, je stejně pohodlná jako u předchozího modelu, díky jinému povrchu možná trochu lepší, přesnější, ale jde vysloveně o osobní pocit. K ovládání softwaru používám klávesnici s nakonfigurovanými zkratkami, proto tlačítka tabletu zatím zahálejí. Zajímavý prvek oproti předchozímu modelu, je Precision Mode, tedy režim, který lze aktivovat podržením tlačítka tabletu. V tu chvíli dochází k tomu, že se tahy provedené na tabletu, nepřenášejí na adekvátní část obrazovky, ale na daleko menší plochu. To znamená, že lze přesněji provádet jemné detailní zásahy v malbě, protože pohyb pera je zmenšen právě do detailu. Tato vlastnost se nedá dost dobře popsat, lepší je si ji vyzkoušet. Je to trochu jako když máte velký převod na přehazovačce svého kola – zatímco se velké kolo otáčí pomalu, malé kolečko se otočí víckrát. Zatím nedokážu říct, jestli je tato funkce nějak závratně přínosná, zásadní vliv na práci mít nebude, může ale vylepšit nebo změnit různé tvůrčí postupy.
Pero tabletu je černé, nyní pogumované celé, černé jsou i standardní hroty. Pero je o něco kratší než u předchozího modelu a působí v ruce trochu praktičtěji. Pro estéty je připraveno několik barevných kroužků, ktarými je možné pero trochu oživit. Stojánek k peru je jiný, než u Intuosu 3, to proto, že funguje i jako pouzdro na náhradní hroty a pinzetu k jejich vyjmutí z pera. Stylově ladí s tabletem.
Celkově je tablet provedený velmi solidně, jak je u Wacomu zvykem, nikde žádné vady a kazy, nikde nic neskřípe, nevrže, neprohýbá se. Kabel je dostatečně dlouhý (možná až moc), design i ergonomie se povedly. Ovladače jsou také podařené, i když v případě Windows 7 se stále objevuje problém s tím, že aktualizace systému ovladač tabletu blokují a je nutné ho čas od času znova instalovat. V nastavení lze potom měnit co je libo – namapovat si libovolné klávesy nebo zkratky na konkrétní tlačítka tabletu, nebo pera, a to i pro jednotlivé aplikace zvlášť, ladit citlivost a podobně. Tablet zobrazuje po stisku tlačítka i nápovědu, nebo speciální vějířovité menu, které zastupuje nejčastější příkazy, ale zatím jsem mu nepřišel na chuť.
Wacom udělal dobrou práci, nový Intuos je příjemný a velmi výkonný nástroj pro kreativní uživatele, kteří chtějí počítač používat pro vizualizace svých nápadů. Přechod z Intuosu 3 není vysloveně nutný, nic zásadního se nezměnilo, nic převratného neobjevilo, ale je jisté, že do budoucna se Intuos 4 stane standardem.