Kreativní nástroje jsou lákavým tématem pro článek. Tím více, když se jedná o novinky u japonské firmy Wacom, která je známým výrobcem grafických tabletů. Před časem jsem měl možnost recenzovat nejvyšší model Cintiq 24HD, kromě toho používám tablety Wacom Intuos už řadu let a v současnosti jsem věrný modelu Intuos 4. Proto by se dalo říct, že neustále sleduji, s čím přijde Wacom tentokrát. Nedávno si odbyla premiéru řada Intuos 5, designově více propojená s Cintiqem 24HD, přinášející jako hlavní novinku podporu doteků a gest, což byl logický krok v době bouřlivě se rozšiřujících dotykových zařízení.
Netrvalo to dlouho a Wacom nyní oznamuje podporu dotyků i pro svoje modely Cintiq, konkrétně pro největší tablet Cintiq 24HD, nyní s přídomkem “Touch”. Pokud bylo použití gest u řady Intuos diskutabilní, u Cintiqu (kreslící plocha je zároveň zobrazovacím displayem) má už tato podpora smysl. Ovládání zoomu, posouvání, otáčení, rychlé výběry z menu nebo ovládání palet nástrojů prsty je v tomto případě skutečně ergonomickým pokrokem. Další evoluce se udála v oblasti samotného displeje – ten byl značně kritizován napříč oborem, i přes to, že byl jednoznačně kvalitnější, než jeho TN předchůdci. Nyní jde skutečně o 10bitový H-IPS panel, který při užití displayportu a odpovídající grafické karty dokáže zobrazit 1,07 miliardy barev, proti klasickým 16,7 milionům. Díky tomu by měl panel lépe vykreslit jemné přechody, které často trpěly škálováním. Rozdíl je i v podsvícení, předchozí model používal obvyklé CFL trubice, Cintiq 24HD Touch přichází s technologií RGB LED diod. Parametry snímání zůstaly shodné, stejně jako promyšlený ergonomický stojan. Cintiq 24HD Touch si tedy zachoval své ergonomické vlastnosti a navíc přidal pořádnou porci evoluce.
Druhým modelem, který se objevil, je – možná trochu překvapivě – Cintiq 22HD. Nevím, jestli je to reakce Wacomu na nářky z komunity lidí pracujících s grafickými tablety, ale příchod tohoto modelu je rozhodně dobrým krokem. Aby bylo jasno – nejde o úplně nový koncept – je to evoluce předchozího 22″ Cintiqu, nyní s jiným displayem, designem a vylepšenou ergonomií. Co je ale hlavní – zůstává stejný systém ovládání tabletu, pro který si jej oblíbilo mnoho autorů a nedokázali se od něj odloučit ani přes velké lákadlo v podobě Cintiqu 24HD. Je to známý X stojan, který umožňuje naklápění tabletu a jeho rotaci kolem těžiště. Kreslící plochu tak lze pohodlně otáčet podobně jako skicák na stole. Menší displej také přispívá k přenositelnosti tabletu, tento Cintiq vám na stole nezabere tolik místa a působí značně subtilněji, než jeho 24″ kolega. I tak jeho panel poskytuje full HD TV rozlišení, bohužel bez podpory displayportu a tím pádem i 10bitových barev. Stále je ale lepší, než u předchozích modelů, protože disponuje technologií H-IPS pro lepší podání barev a zorné úhly. Parametry snímání jsou shodné jako u většího bratra, takže se jedná o to nejlepší, co v současnosti Wacom umí.
Nové Cintiqy jsou zatraceně dobré kusy hardwaru, které jsou pro mnoho lidí opravdovým snem. Jejich ceny nejsou malé a koupě tak musí mít své opodstatnění. Za tuto cenu ale člověk získává to nejlepší, co je možné v kategorii grafických tabletů získat. Pokud vás tato zařízení zajímají víc, nenechte si ujít zářijovou grafickou konferenci SPLASH, kde budou tyto tablety k vidění a samozřejmě bude možné si je vyzkoušet v ostrém provozu.