Práce s airbrushem se liší od klasických malířských technik také tím, že je nutné dbát mnohem větší opatrnosti a vzít na vědomí rizika práce s aerosolem, který airbrush produkuje. Otázka bezpečnosti je velmi často podceňována, což je vzhledem k práci s airbrushem velmi nebezpečné. Nemusíte být chemik ani specialista, abyste věděli, že pracujete s různými pigmenty, pojivy a ředidly. Asi málokoho překvapí, že jsou tyto látky nebezpečné.
Mezi některými umělci se traduje, že příkladem otravy a dlouhodobého působení jedovatých barev jsou “šílení” výtvarníci. Jako jednoho z nich uvádějí Van Gogha, který si uříznul ucho a vůbec proslul podivným chováním (podle historiků popíjel terpentýn, kvůli jeho příbuznosti s absinthem). Nevím, co je na tom pravdy a asi se to nikdy nedozvíme, ale jedno je jisté; vliv barev a ředidel se nesmí podceňovat!
Airbrush vytváří velmi jemný rozptyl barvy v proudu vzduchu. Kapénky barvy či ředidla jsou velmi malé a dlouho se vznáší ve vzduchu. Většina z používaných látek jsou jedy nebo toxické látky. Proto je bezpodmínečně nutné, abyste pracovali v dokonale větratelné místnosti, která je určena jen a jen pro vaši práci. Tím, že otevřete dveře a okno není splněna podmínka dobrého větrání. Odborníci doporučují práci ve “vzduchovém tunelu”, což znamená, že místnost má silnou ventilaci, která nasává čistý vzduch, který žene do místnosti a okamžitě jej odsává pryč. Pokud nejste schopni zajistit dobré větrání, nemá cenu se do práce vůbec pouštět, snad jenom v případech, kdy se chcete otrávit, poškodit si nervový, dýchací, krevní a trávicí systém.
Často je doporučována instalace tzv. spray-boxu, který je až na přední část uzavřený a v zadní stěně má silný odtah par. Tato malá digestoř se hodí pro práce na menších objektech, nelze ji použít pro rozměrné malby. Mnozí umělci si stavějí spray-box v rozměrech které jim vyhovují, takže nejsou výjimkou i poměrně velké digestoře, ve kterých lze realizovat mnoho uměleckých prací.
Jedovaté látky se mohou do vašeho těla dostat následujícími cestami:
dýcháním, absorpcí kůží, nebo polknutím.
DÝCHÁNÍ: Jak jsem již uvedl výše, je nutné zajistit dobré větrání místnosti. Pro vaši ochranu je vhodné používat obličejovou masku. Nepoužívejte papírové a látkové respirátory, pokud pracujete s rozpouštědly nebo s aromatickými (látky obsahující benzenový kruh) uhlovodíky (xylen, toluen, benzen…). Tyto respirátory poskytují ochranu jen před prachem a většími částicemi nebo kapénkami. Investujte svůj čas a peníze do obstarání gumové masky, která zakrývá nos a ústa nebo i celý obličej. Poučte se o různých typech filtrů a o způsobech jejich použití. Udržujte svou masku v dobrém stavu, umývejte ji zevnitř i z venku a kontrolujte, jestli dobře přiléhá k obličeji a že správně těsní. Pokud cítíte uvnitř masky zápach rozpouštědla, se kterým právě pracujete, není něco v pořádku. Rozpouštědlo nesmí být uvnitř masky cítit, proto prohlédněte masku a ujistěte se, že všechny díly těsní, že maska dobře sedí na obličeji a že filtry nemají prošlou životnost nebo je nepoužíváte již příliš dlouho. Správně byste měli z masky cítit jen slabý zápach gumy, ze které je vyrobena. Jedině maska a dobrá ventilace vás ochrání od inhalace jedovatých aerosolů. Maska znamená život, prací bez ní hazardujete se svým zdravím. Pokud máte peníze, investujte do kvalitního odtahu par, který umístěte nad vaše kreslící prkno nebo do spray-boxu, ve kterém malujete třeba své modely nebo hračky.
Půlobličejová maska s prachovými filtry a filtry proti organickým rozpouštědlům |
Spray-box |
ABSORPCE KŮŽÍ: Mnoho substancí a barev prochází kůží do vašeho krevního systému, odkud mohou poškodit životní orgány. Ochrana typu astronautský skafandr nebo neoprénový potápěčský oblek jsou trochu mimo naše možnosti a jsou spíše pro pobavení. Musíte se chránit jinak. Zjistěte si svůj zdravotní stav i stav životních orgánů ve vaší rodině, abyste zjistili, jestli nemáte některý orgán náchylnější k poškození nebo intoxikaci. Snažte se pracovat tak, aby vaše kůže nepřišla do kontaktu s ředidly nebo barvami. Nepodceňujte kontakt holé kůže s barvou či ředidlem – je to nejsnadnější cesta, jak se může ředidlo dostat do vašeho těla. Můžete používat chirurgické gumové rukavice, které ponechávají velký cit v prstech. Speciálně pro práci s retuší se vyrábějí gumové rukavice bez prstů. Některá ředidla však procházejí i gumou rukavic a vy nepoznáte, že je v rukavici vlhko. Navíc mnohým lidem způsobuje guma rukavic růst bradavic na rukou, pokud používají rukavice často. Pokud se vám objeví na ruce jen jediná bradavice, okamžitě rukavice vyměňte (bradavicový virus kontaminuje gumu a při příštím použití rukavic se přenese na další místo na kůži). Jestliže se bradavice objevují stále, přestaňte okamžitě rukavice používat a navštivte dermatologa. Myjte si často ruce a občas opusťte váš ateliér a běžte se projít. Dobře čtěte varovné nápisy na obalech od ředidel a barev. Jen tak se můžete dozvědět o nebezpečných vlivech těchto látek a o způsobu jejich průniku do těla. Oblékejte si pokud možno takové oblečení, aby vám zakrývalo paže a nohy, v případě práce s větším množstvím ředidel používejte chemickou gumovou zástěru, která vás ochrání před nechtěně rozlitou chemikálií.
POLKNUTÍ: Tímto se nemyslí snad ani to, že byste ochutnávali váš archiv barev a ředidel. Jde spíše o to zachovávat přísná pravidla. Při práci nejezte, nepijte a nekuřte. Uvědomte si, že aerosol je rozptýlen VŠUDE. Pokud chcete jíst, přerušte práci a po důkladném umytí opusťte ateliér. Umývejte a čistěte často své nástroje. Udržujte rovněž v čistotě váš ateliér a uklízejte po každé práci, čímž se myslí i pravidelné umývání prachu, který je silně kontaminován aerosolem. Je opravdu překvapující, kam až se aerosolový prach dokáže dostat, jednou jsem dokonce jeho povlak objevil na sklech slunečních brýlí, které jsem měl v uzavřené tašce v atelieru! Ujistěte se, že se někde nenacházejí věci, které by mohly být aerosolem kontaminovány a mohly potom ohrozit zdraví. Nevkládejte ŽÁDNÉ předměty z vašeho ateliéru do úst. Pořiďte si držák retuše a opatřete si své kreslící prkno poličkou nebo odkládacím místem pro vaše nástroje.
Dalším, velmi podceňovaným problémem je ochrana očí. Ten příjemný vítr od vaší retuše, který vám fouká do tváře, není ničím jiným, než mračnem aerosolu, který pokrývá všechno, na co dopadne. Chraňte si oči! I když se to nezdá, dopadá barva v mikrokapénkách do vašich očí, kde může způsobit trvalá poškození! A nemluvě o dráždivých nebo leptavých látkách! Používejte brýle s krytými boky, které chrání vaše oči i ze strany. Plastikové brýle jsou sice lehké, ale většinou vykazují statický náboj, takže přitahují aerosolový prach a proto je musíte neustále čistit. Tryska vaší retuše se může náhle ucpat a stlačený vzduch se protlačí do nádobky s barvou, ze které (pokud nemá víčko) vystříkne barva, jež vás může zasáhnout. Pokud již dojde k zasažení očí, postupujte podle informací na etiketě barvy, které většinou doporučují urychlené vypláchnutí očí proudem studené vody a vyhledání lékaře.
Nikdy nemiřte retuší na lidi nebo na živé tvory. Nikdy nespěte v ateliéru, pokud jste v něm před tím pracovali s airbrushem nebo se ráno probudíte ochraptělí, budete kýchat, slzet a vykašlávat barevné hleny smíchané s krví. Jedovaté, toxické nebo hořlavé barvy či ředidla uchovávejte s jasným označením o jejich nebezpečnosti v uzamykatelné skříni.
DALŠÍ RIZIKA: Pokud opouštíte (i na krátkou dobu) ateliér, ujistěte se, že je váš kompresor vypnut. Toto zařízení by nemělo být v pohotovosti bez vašeho dohledu. Může poklesnout tlak a kompresor se zapne a může nastat porucha, která bude ve vaší nepřítomnosti a s natlakovaným kompresorem mnohem nebezpečnější. Dávejte si pozor na vaše nástroje, k vyřezávání masek se používá velmi ostrý nůž, který se může stát při neopatrném používání velmi nebezpečný. Odkládejte ho na bezpečné místo, odkud nemůže spadnout. Při řezání nožem se ujistěte, že vám nikde nepřečnívají prsty, nejednou se stalo, že si malíř seříznul konečky prstů, kterými držel pravítko. Respektujte bezpečnostní normy při práci s hořlavinami a nemíchejte různé látky a ředidla dohromady, pokud nevíte, jaký to bude mít efekt. Ujistěte se, že v místnosti (ani nikde poblíž) není nebezpečí otevřeného ohně, rovněž nekuřte, pokud jste používali ředidla a rozpouštědla. A opět – dobře větrejte! Pokud budete cítit jakékoliv projevy únavy, nebo pálení očí či dýchacích cest, okamžitě přerušte práci. Při dlouhodobých potížích vyhledejte lékaře.